Požarna preventiva!
Kaj je in kaj ni požarna preventiva?
Slovenska statistika
- 4000 do 5000 požarov letno
- V povprečju 10 smrtnih žrtev
- 200 do 350 ljudi poškodovanih
- skoraj 60% požarov nastane v domačem okolju
- 70% smrti zaradi požarov se zgodi v domačem okolju
- 25% požarov nastopi med 20. in 6. uro zjutraj
- več kot 75% objektov v Sloveniji nima javljalnikov požara
Podatek, da največ požarov nastopi med 20. zvečer in 6. uro zjutraj, je zelo strašljiv. Takrat večinoma spimo. Takrat je zavedanje kljub naši prisotnosti še najmanjše. Dejstvo je, da se iz določenih prostorov v našem objektu zvoki ne slišijo v našo spalnico. Plini pa se vseeno uspešno širijo po objektu. Ogenj nam do takrat, da se prebudimo, lahko zapre varno pot umika, v blokih, stolpnicah ali drugih večstanovanjskih objektih še toliko bolj. Uporaba dvigal v primeru požara je smrtno nevarna, potem smo odvisni od stopnišč, ki praviloma delujejo kot dimniki.
Požarna preventiva je ključnega pomena za zagotavljanje varnosti naših domov in življenj. O požarni preventivi se veliko govori, premalo pa je zavedanja o njeni pomembnosti. V tem članku bomo raziskali razliko med preventivnimi ukrepi in požarno kurativo, ki nastopi, ko se škoda že dogaja.
Požarna preventiva in požarna kurativa
Preventiva: To so vsi postopki, ki zmanjšujejo možnosti za nastanek požara. Sem sodijo pravilna raba električnih naprav, redno vzdrževanje dimnikov, upoštevanje varnostnih priporočil in uporaba tehničnih rešitev, kot so avtomatski javljalniki požara. Tudi posest delujočih kvalitetnih gasilnih aparatov, za hitro posredovanje in še mnogo drugih zadev, o katerih bomo kdaj drugič.
Če se osredotočimo na avtomatske javljalnike požara v sklopu požarne preventive.
Avtomatski javljalniki požara zagotovijo takojšnjo pravočasno obveščenost v prvih trenutkih dogodka, ko je hitro posredovanje, ukrepanje in evakuacija še možna.
Kurativa: To je posredovanje ob že nastalem požaru. V začetnih fazah lahko poskušamo požar pogasiti sami, vendar je ta čas lahko zelo kratek, ali pa zadosti dolg, če smo takoj obveščeni, se zavemo stanja in lahko varno ukrepamo. V tej fazi nam prisotnost gasilnega aparata še koristi, kasneje ne več. Poznejše faze gašenja so nevarne in prepuščene gasilcem. Ekstremne temperature, pomanjkanje kisika in strupeni plini hitro, v minuti onesposobijo človeka brez zaščitne opreme, brez drage opreme za gašenje in reševanje in brez izkušenj. Realnost ni Holiwoodski film, kjer se “junaki” sprehajajo po gorečem objektu s cunjo na nosu. Vprašajte ljudi, ki so doživeli evakuacijo po zadimljenih hodnikih in stopniščih.
Zakaj je preventiva pomembna?
Statistika kaže, da v Sloveniji vsako leto nastane med 4.000 in 5.000 požarov. Več kot polovica teh se zgodi v domačem okolju, kjer je zavedanje o požarni varnosti najmanjše. Najbolj kritičen čas je ponoči, ko večinoma spimo. Takrat je zavedanje o nevarnosti minimalno, dim pa se lahko razširi neopažen.
Tehnične rešitve, kot so avtomatski javljalniki požara (AJP), omogočajo zgodnje zaznavanje dima ali začetnih znakov požara. To je “varnostnik”, ki 24/7 bdi nad vašim domom in vas takoj opozori, ko je nekaj narobe.
Kako delujejo javljalniki požara?
Javljalniki požara vas obvestijo že ob prvih znakih dima, ko požara še ni. To pomeni, da imate dovolj časa, da ukrepate – bodisi z gašenjem ali z varnim umikom. Zavedanje o požaru v prvih trenutkih lahko pomeni razliko med reševanjem situacije z mokro krpo in ogrožanjem lastnega življenja. Pomeni razliko med življenjem in smrtjo, med enostavnim popravilom škode in gradnjo novega doma.
Investicija v varnost
Resnično smo se trudili zagotoviti zanesljiv, učinkovit, profesionalen AJP sistem, ki je enostaven, lep in tako primeren za vsak ambient. Po daljšem obdobju testiranja, sestankov, dogovarjanja, lahko ponudimo tudi cenovno dostopnost za vsakogar.
Namestitev avtomatskega javljalnika požara je sila enostavna. Naše naprave ne zahtevajo gradbenih del ali vlečenja kablov. Namestitev na dva vijaka traja le nekaj minut, investicija pa stane manj kot povprečen večer v baru. Sistem se ponaša z največ nagradami v svetovnem merilu.
Za fizične osebe smo omogočili plačilo na do 36 obrokov brez dodatnih stroškov. Brez pologa, brez obresti, brez vsakega dodatnega evra.
Tako lahko za svojo varnost poskrbite brez velikih finančnih obremenitev, da še vedeli ne boste. Samo mirno boste spali.
Naj zaključimo
Požarna preventiva ni luksuz, temveč nuja. Z enostavnimi ukrepi in uporabo sodobne tehnologije lahko drastično zmanjšamo tveganje za požar in posledično zaščitimo svoje življenje, premoženje in bližnje.
Resen nasvet: namestite si avtomatske javljalnike požara v upanju, da se ne bodo nikoli aktivirali.
Pišite nam na info@varuhdoma.si, da skupaj poskrbimo za varnost vašega doma. Presenečeni boste.
Vprasajte ljudi, ki so doživeli umik po zadimljenih hodnikih ali stopniščih. Vidljivosti ni, vdihavanje dima in dodanih plinov pa v minuti lahko onesposobi človeka. Realnost je povsem drugačna, kot jo prikazujejo v holiwoodskih filmih, kjer se “junaki” brez dihalnih aparatov sprehajajo po gorečem objektu. Zavedati se je potrebno, da vdihavamo vse, samo kisika zelo malo ali nič.
Mednarodna statistika pa pokaže, da so najpogostejši vzroki za požar kuhanje, električna napeljava in oprema, namerni požari, ogrevalne naprave, kajenje, igra z ognjem…
S prizadevanjem za bolj zeleno prihodnost in uveljavljanje novih trajnostnih virov energije so se pojavili novi viri požara. Tveganje predstavljajo sončne elektrarne, pri čemer tveganje za požar narašča s starostjo fotovoltaičnih panelov in instalacij. Tveganje predstavljajo električna kolesa, električni skiroji in električna vozila oziroma vozila na alternativne pogone (vodikove celice), nenazadnje tudi zalogovniki energije, ki so velike litij-ionske baterije.